Section Officers

Youth Officers
  • Section Chief – Sam Taylor
  • Section Vice Chief – Ben LeClair
  • Section Secretary – Orion Green
  • Immediate Past Section Chief – Benjamin Eyman
Adult Advisers
  • Section Adviser – Ken Devero
  • Associate Section Adviser – Mike Gaylord
  • Associate Section Adviser – Laura Kitchings
  • Section Staff Adviser – Eric Buher
National Committee
  • National Committee Member – Toby Capps
Supporting Adults
  • Registration Adviser – Ken Hayashi
  • Technology – Frank Long
  • Technology – Kyle McCaffery

Lodge Key 3

  • Lodge Chief – Conner Kniefel
  • Lodge Adviser – Brice Alexander
  • Lodge Staff Adviser – Benjamin Ormsby
  • Lodge Chief – Ethan Tice
  • Lodge Adviser – Eugene Victor
  • Lodge Staff Adviser – Scott Smith
  • Lodge Chief – Joshua Platte
  • Lodge Adviser – Sean Connell
  • Lodge Staff Adviser – Eric Buher
  • Lodge Chief – Jacob Lorelli
  • Lodge Adviser – John Riekena
  • Lodge Staff Adviser – Bill Beaumont
  • Lodge Chief – Matthew Banaszewski
  • Lodge Adviser – Keith Lund
  • Lodge Staff Adviser – Matt Banaszewski

Conclave Vice Chiefs

Youth Volunteers
  • Activities – led by Mac Richards
  • Communications – led by Thomas Tumbokon
  • ICE (Inductions & Ceremony Events) – led by Krysta Symon
  • Merchandising – led by Ryean Hazard
  • Service Council – led by Connor Simmons
  • Shows – led by Conner Frans
  • Special Events – led by Sarah Kitchings
  • Technology- led by Samuel Kuhn
  • Training – led by Ian Sands
Adult Advisers
  • Activities – advised by Dan Detschman
  • Communications – advised by Pat Smith
  • ICE (Inductions & Ceremony Events) – advised by Jacob Thorton
  • Merchandising – advised by David Anderson
  • Service Council – advised by Richard Mueller
  • Shows – advised by Sean Blackburn
  • Special Events – advised by Ron Maxwell
  • Technology- advised by Frank Long & Kyle McCaffery
  • Training – advised by Philip Misner

Officer History

Section W-1N has a long history of exceptional youth and adult leaders.

View Officer History